NFBA LogoNFBA Header
 
 
Competition Winners 2018
     
  Winner Runner-Up
     
Singles John Thomas - Ringwood Jamie Hughes - Waterside
Singles Plate Terry Benham - Waterside Graham Reynolds - West Moors
Pairs Tom Warner/Graham House - Fordingbridge John Thomas/Mark Brocklebank - Ringwood
Pairs Plate Phil Brockhurst/Bill Merritt - Lymington Dennis Newham/Brian Tester - Ringwood
Triples John Thomas/Mark Brocklebank/Steve Van Wyk - Ringwood Graham Trotter/Barrie Vincent/Brian Morrell - Braeside
Fours Jan Leppard/Andy Woolley/Alan Mills/Ian Winterburn - Waterside Geoff Bell/Sharon Varndell/Barrie Seymour/Derick Faulkner - Ringwood
Champions Jamie Hughes - Waterside Geoff Baker - Lyndhurst
George Sumner Cup Chas Bunday/Alan Medley - Waterside Roly Ford/Steve Fisher - Fordingbridge
Officers Cup David Howell - New Milton Bill Wallace - New Milton
     
     
     
   
Click on Winner's name for Finals Day photo  
 
 
 
Singles Competition 2019
                     
Preliminary     1st Round   2nd Round   Quarter Final   Semi Final Final
                     
Challenge by - 19/5     9/6   30/6   21/7   11/8  
Play by 2/6     23/6   14/7   4/8   25/8 September 1st
                     
A Mason 12                  
D Galpin 4                  
      Fulker or Reynolds              
      Cox or Burfield              
D Fulker 12                  
G Reynolds 16                  
                   
                     
A Copping 5                  
P Maltby 6                
    Benham or McElhenny              
    A Attenborough              
C Prosser 8                
S Poulson 6                
                   
                   
N Maynard 11                
R Ford 5                
    Clark or Nutbean              
    Mason or Galpin              
P Stocker 8                
N Cavill 5                
                   
                 
T Warner 5                
M Burfield 16                
Wilkins or Gillespie              
Maynard or Ford              
A Attenborough 5                
BYE                  
                   
                   
B Dunning 16                  
A Harris 5                  
    Tennant or Lash              
    Knight or Garcia              
B Merrett 8                
E Mitchell 2                
                 
                 
V Cox 8                
S Burfield 11                
    Gilbert or Le Moignan              
    T Prince              
T Huggins 1                
A Waters 4                
                   
                   
M Clark 8                
D Nutbean 8                
    Huggins or Waters              
    Warner or Burfield              
D Hall 10                
R Hindley 5                
                 
                 
D Newman 12                
D Howell 11                
    Hall or Hindley              
    Melton or Montgomery              
D Place 2                
V Dando 15                
                 
                     
D Pickering 13                  
A Woolley 15                  
      Wilson or Thomas              
      Place or Dando              
D Bradley-Brock 11                  
E Donaldosn 15                  
                     
                     
T Prince 11                  
BYE                    
      Stocker or Cavill              
      Way or Hughes              
M Way 13                  
J Hughes 15                  
                     
                     
J Gilbert 15                  
S LeMoignan 4                  
      Newman or Howell              
      House or Rowan              
B Tennant 8                  
B Lash 8                  
                     
                     
R Hills 6                  
BYE                    
      R Hills              
      Trotter or Mills              
D Faulkner 12                  
B Cuckson 5                  
                     
                     
P Hutton 5                  
BYE                    
      P Hutton              
      Copping or Maltby              
M Knight 6                  
J Garcia 8                  
                     
                     
A Wilson 5                  
J Thomas 12                  
      Dunning or Harris              
      Bradley-Brock or Donaldson              
G Trotter 1                  
A Mills 15                  
                     
                     
G House 5                  
D Rowan 15                  
      Prosser or Poulson              
      Merrett or Mitchell              
T Benham 15                  
D McElhenny 15                  
                     
                     
S Wilkins 15                  
N Gillespie 4                  
      Pickering or Woolley              
      Faulkner or Cuckson              
E Melton 12                  
M Montgomery 6                  
Club Codes
                               
1 Braeside 3   5 Fordingbridge 7 Iford Bridge 9 Lyndhurst 11 New Milton 13 Totton & Eling 15 Waterside
2 Brockenhurst 4 Downton 6 Highcliffe 8 Lymington 10 Milford-on-Sea 12 Ringwood 14 Verwood 16 West Moors
Pairs Competition 2019 Preliminary Round
Challenge by 28/4 - Play by 12/5
                     
D Howell/C Hoyal 11                  
A Woolley/C Bunday 15                  
                     
                     
A Goddard/M Ashmead 9                  
J Thomas/M Brocklebank 12                  
                     
                     
M Hailey/D Pickering 13                  
J Howell/M Redding 9                  
                     
                     
G Clarke/D Croucher 9                  
D Rowan/T Benham 15                  
                     
                     
A Mason/F Senior 12                  
R Trimby/D Wilkins 15                  
                     
                     
R Wilkinson/R Moore 2                  
J Kitcher/R Perkins 10                  
 
Pairs Competition 2019
                     
Preliminary Round     1st Round   2nd Round   Quarter Final   Semi-Final Final
                     
Challenge by - 19/5     9/6   30/6   21/7   11/8  
Play by 2/6     23/6   14/7   4/8   25/8 September 1st
                     
                     
G Trotter/B Vincent 1                  
J Clifford/J Dibben 9                  
      Burfield or Poulson              
      Brockhurst or Hardy              
M Burfield//D Francis 16                  
S Poulson/S Wascott 6                  
                     
                     
T Warner/G House 5                  
M Wansbury//D Keeton 6                  
                     
      Waters or Brooks              
D Vincent/K Allen 6                  
K Brindle/D Bosworth 6                  
                     
                     
A Taylor/B Shepperdley 11                  
A Copping/G Webb 5                  
      Cox or Lash              
      Trotter or Clifford              
P Stocker/J Tutton 8                  
R Ford/G Bailey 5                  
                     
                     
E Mitchell/P Drodge 2                  
B Taylor/K Wright 6                  
      McElhenny or Baker              
      Taylor or Copping              
A Waters/N Gillespie 4                  
D Brooks/R Cox 5                  
                     
                     
D Hall/T Rock 10                  
A Wilson/P Hutton 5                  
      Patch or Maltby              
      Montgomery or Stokes              
G Fortescue/G Kirby 8                  
J Gilbert/M Alexander 15                  
                     
                     
P Brockhurst/B Merritt 8                  
J Hardy/P Bunker 11                  
                     
      Wilson or Emm              
T Huggins/M Edwards 1                  
R Hunt/D Nazer 1                  
                     
                     
V Cox/K Carter 8                  
B Lash/P Streets 8                  
      Huggins or Hunt              
      Mitchell or Taylor              
I Chapman/T Welch 6                  
R Hindley/D Purse 5                  
                     
                     
D Fulker/M Jones 12                  
T Winter/S Burghfield 11                  
      Chapman or Hindley              
      Melton or Snook              
E Donaldson/D Baker 15                  
A Mason or R Trimby                    
                     
                     
G Laird/C Hassell 13                  
I Winterburn/T Hayward 15                  
      Harris or Tester              
                     
D Bradley-Brock/J Elder 11                  
D Renyard/J Patterson 15                  
                     
                     
R Wilson/R Whitlock 11                  
D Emm/B Tanner 4                  
      Stocker or Ford              
                     
M Clark/B Tennant 8                  
D Howell or A Woolley                    
                     
                     
R Wilkinson or J Kitcher                    
P Barnes/J Bennett 9                  
      Fulker or Winter              
                     
S Patch/R Richardson 8                  
P Maltby/M Knight 6                  
                     
                     
D Colgrave/D Galpin 4                  
J Nichols/T Willoughby 6                  
      Colgrave or Nicholls              
      Hart or Hughes              
D Faulkner/B Tanner 12                  
N Cavill/M Curtis 5                  
                     
                     
B Cuckson/A Attenborough 5                  
B Dymott/R poore 4                  
      Cuckson or Dymott              
      Warner or Wansbury              
M Montgomery/A Fitzpatrick 6                  
D Stokes/D Nutbean 8                  
                     
                     
A Harris/B Mamone 5                  
D Tester/D Newham 12                  
      Hall or Wilson              
      Bradley-Brock or Renyard              
A Hart/R Wilcox 1                  
J Hughes/R Mitchell 15                  
                     
                     
A Mills/A Medley 15                  
M Hailey or J Howell                    
      Vincent or Brindle              
      Fortescue or Gilbert              
A Goddard or J Thomas                    
G Clarke or D Rowan                    
                     
                     
D McElhenney/D Cox 15                  
G Baker/S Baker 9                  
      Laird or Winterburn              
      Faulkner or Cavill              
E Melton/F Alderman 12                  
E Snook/J Irons 6                  
Club Codes
                               
1 Braeside 3   5 Fordingbridge 7 Iford Bridge 9 Lyndhurst 11 New Milton 13 Totton & Eling 15 Waterside
2 Brockenhurst 4 Downton 6 Highcliffe 8 Lymington 10 Milford-on-Sea 12 Ringwood 14 Verwood 16 West Moors
Triples Competition 2019 Preliminary Round
Challenge by 19/5 - Play by 2/6
           
Ashford/Baker/Holmes 9        
Renyard/Patterson/Pothecary 15        
           
           
Edwardsl/Trotter/Vincent 1        
Mitchell/Drodge/ANO 2        
           
           
Faulkner/Fulker/Newman 12        
Hayward/Baker/Bunday 15        
           
           
Hardy/Bunker/Tillotson 11        
Taylor/Wright/Watson 6        
           
           
McElhenny/Cox/Mitchell 15        
Clifford/Goddard/Redding 9        
           
           
Brockhurst/Tennant/Clark 8        
Warner/House/Attenborough 5        
           
           
Fortescue/Kirby/Miffen 8        
Montgomery/Fitzpatrick/Keeton 6        
           
           
Taylor/Wilson/Sheppardley 11        
Cox/Carter/Mapes 8        
 
Triples Competition 2019
           
1st Round   2nd Round Quarter Final Semi Final Final
           
9/6   30/6 21/7 12/8  
23/6   14/7 4/8 25/8 September 1st
           
           
P Edwardsl or E Mitchell          
Copping/Brooks/Bailey 5        
           
           
Bisson/Dibben/Clarke 9        
A Taylor or V Cox          
           
           
Wilson/Hutton/Ford 5        
M Ashford or D Renynard          
    Bell or Laird      
    Pickering or Ward      
Waters/Gillespie/Warr 4        
D McElhenney or J Clifford          
           
           
Vincent/Allen/Chapman 6        
Mason/Vaughan/Robins 12        
    Flowers or Colgrave      
           
Wansbury/Hills/Willis 6        
Stocker/Street/Las 8        
           
           
Cavill/Curtis/Mamone 5        
G Fortescue or M Montgomery          
    Winterburn or Patch      
           
Flowers/Knight/Purse 5        
Colgrave/Poore/Tanner 4        
           
           
Bell/Tanner/Jones 12        
Laird/Hassall/Way 13        
    Howell or Barnes      
           
P Brockhurst or T Warner          
Maltby/Knight/Phillips 6        
           
           
Howell/Hoyal/Winter 11        
Barnes/Croucher/Baker 9        
           
           
Brindle/Thorogood/Poulson 6        
Huggins/Farrer/Walsh 1        
           
           
Thomas/Brockelbank/Van Wyck 12        
D Faulkner or T Hayward          
           
    Wansbury or Stocker      
Winterburn/Mills/Woolley 15        
Patch/Richardson/Streek 8        
           
           
J Hardy or B Taylor          
Gilbert/Donaldson/Alexander 15        
    Brindle or Huggins      
    Vincent or Mason      
Pickering/Hailey/Hunt 13        
Ward/Whelan/Barrett 12        
           
Club Codes
                               
1 Braeside 3   5 Fordingbridge 7 Iford Bridge 9 Lyndhurst 11 New Milton 13 Totton & Eling 15 Waterside
2 Brockenhurst 4 Downton 6 Highcliffe 8 Lymington 10 Milford-on-Sea 12 Ringwood 14 Verwood 16 West Moors
Fours Competition 2019
         
1st Round 2nd Round Quarter Final Semi Final Final
         
Challenge by - 9/6 30/6 21/7 11/8  
Play by - 23/6 14/7 4/8 25/8 September 1st
         
         
         
Gilbert/Benham/Lewis/Alexander        
Huggins/Edwards/Farrer/Walsh        
         
         
  Vincent/Allen/Chapman/Welch      
  T Prince or A Wilson      
         
         
Prince/Prince/Whale/Barlow   Maltby or Donaldson    
Wilson/Hutton/Ford/Ford   Cox or Knight    
         
         
  Taylor/Sheppardley/Smith/Wilson      
  Gillespie/LeMoignan/Annetts/Warr      
         
         
Colgrave/Poore/Galpin/Tanner        
Montgomery/Fitzpatrick/Keeton/Wansbury        
         
         
  Howell/Hoyal/Winter/Winter      
  Winterburn/Leppard/Mills/Woolley      
         
         
    Taylor or Gillespie    
         
         
         
  Ward/Whelan/Barrett/Brocklebank      
  Fortescue/Kirby/Meffen/Nash      
         
         
         
         
         
         
  Cox/Carter/Mapes/Stokes      
  Knight/Jarvis/Flowers/Purse      
         
         
    Howell or Winterburn    
         
         
         
  J Gilbert or T Huggins      
  D Colgrave or M Montgomery      
         
         
         
         
         
         
  Faulkner/Bell/Vardell/Cookman      
  Mitchell/Mitchell/Lewis-Parkes      
         
         
    Faulkner or Mitchell    
    Ward or Fortescue    
         
         
  Maltby/Knight/Phillips/Hills      
  Donaldson/Hayward/Baker/Bunday      
         
         
         
Club Codes
                               
1 Braeside 3   5 Fordingbridge 7 Iford Bridge 9 Lyndhurst 11 New Milton 13 Totton & Eling 15 Waterside
2 Brockenhurst 4 Downton 6 Highcliffe 8 Lymington 10 Milford-on-Sea 12 Ringwood 14 Verwood 16 West Moors
George Sumner Cup 2019 Preliminary Round
Challenge by 19/5 - Play by 2/6
                 
J Nichols/T Willoughby 6              
D Renyard/J Patterson 15              
                 
                 
S Patch/R Richardson 8              
D Faulkner/M Barrett 12              
                 
                 
D Bradley-Brock/J Elder 11              
A Mason/B Vaughan 12              
                 
                 
A Phillips/G Osborne 6              
D Colgrave/D Emm 4              
                 
                 
A Taylor/R Wilson 11              
B Merritt/P Brockhurst 8              
                 
                 
 
George Sumner Cup 2019
                 
1st Round     2nd Round   Quarter Final   Semi Final Final
                 
Challenge by - 9/6     30/6   21/7   11/8  
Play by 23/6     14/7   4/8   25/8 September 1st
                 
                 

I Winterburn/A Woolley

15              
M Way/M Hunt 13              
    Burfield or Medley          
    Barnes or Mitchell          
P Barnes/G Clarke 9              
E Mitchell/P Drodge 2              
               
               
V Cox/K Carter 8              
D McElhenny/S Hathaway 15              
    Fulker or Nutbean          
    Vincent or Dunning          
R Ford/ANO 5              
D Baker/T Hayward 15              
               
               
B Taylor/J Waller 6              
P Hunter/G Reynolds 16              
               
               
A Phillips or D Colgrave                
D Bradley-Brook or A Mason                
               
               
M Clark/B Tennant 8              
R Wilkinson/R Moore 2              
    Wilson or Maltby          
    Benham or Chapman          
J Nichols or D Renyard                
R Poore/B Dymott 4              
                 
                 
D Fulker/G Bell 12              
D Nutbean/D Stokes 8              
               
    Clark or Wilkinson          
T Benham/T Pothecary 15              
I Chapman/T Welch 6              
               
               
S Patch or D Faulkner                
R Hunt/D Nazer 1              
    Winterburn or Way          
    Cox or McElhenny          
A Taylor or B Merritt                
E Lamb/M Edwards 1              
               
               
M Burfield/D Francis 16              
A Medley/C Bunday 15              
    Gilbert or Cuckson          
               
A Wilson/R Hindley 5              
P Maltby/R Hills 6              
               
               
J Gilbert/M Alexander 15              
B Cuckson/A Attenborough 5              
               
    Taylor or Hunter          
D Vincent/K Allen 6              
B Dunning/T Dunning 16              
                 
Club Codes
                               
1 Braeside 3   5 Fordingbridge 7 Iford Bridge 9 Lyndhurst 11 New Milton 13 Totton & Eling 15 Waterside
2 Brockenhurst 4 Downton 6 Highcliffe 8 Lymington 10 Milford-on-Sea 12 Ringwood 14 Verwood 16 West Moors
Champion of Champions 2019
               
1st Round     Quarter Final   Semi Final   Final
               
Challenge by - 30/6     21/7   11/8    
Play by 14/7     4/8   25/8   September 1st
               
               
               
               
A Lowe 9            
D Place 2            
               
               
    Edwards or Hassell        
    Croad or Allen        
               
               
T Dunning 16            
BYE              
               
               
             
             
               
               
M Rowe 10            
A Taylor 11            
               
               
    T Dunning        
    Lowe or Place        
               
               
J Maskell 14            
R McMillan 7            
               
               
             
             
               
               
L Croad 12            
K Allen 6            
               
               
    Rowe or Taylor        
    Winterburn or Knight        
               
               
I Winterburn 15            
P Knight 5            
               
               
             
             
               
               
               
A Waters 4            
P Streets 8            
               
               
    Waters or Streets        
    Maskell or McMillan        
               
               
M Edwards 1            
C Hassell 13            
               
               
               
Club Codes
                               
1 Braeside 3   5 Fordingbridge 7 Iford Bridge 9 Lyndhurst 11 New Milton 13 Totton & Eling 15 Waterside
2 Brockenhurst 4 Downton 6 Highcliffe 8 Lymington 10 Milford-on-Sea 12 Ringwood 14 Verwood 16 West Moors
Officers Cup 2019 Preliminary Round
Challenge by 9/6 - Play by 23/6
         
Derek Pickering 13      
Peter Barnes 9      
         
         
Stan Patch 8      
David Nurtbean 8      
         
         
Paul Bromage 4      
Geoff Bell 12      
         
         
Neil Gillespie 4      
Bill Wallace 11      
         
         
Andy Phillips 6      
David Howell 11      
         
Officers Cup 2019
         
1st Round   Quarter Final Semi Final Final
         
30/6   21/7 11/8  
14/7   4/8 25/8 September 1st
         
         
         
         

Graham Reynolds

16      

Tony Prince

11      
         
         
         
    Knight or Tutton    
         
         
Andy Phillips or D Howell        
Gillespie or Wallace        
         
         
         
         
         
         
Paul Bromage or Geoff Bell        
Mike Way 13      
         
         
         
    Reynolds or Prince    
         
         

Derek Faulkner

12      
Mike Wansbury 6      
         
         
         
         
         
         
Mal Knight 6      
John Tutton 8      
         
         
         
         
         
         
Gordon Ballantyne 11      
Derek Pickering or Peter Barnes        
         
         
         
         
         
         
John Howell 9      
Phil Brockhurst 8      
         
         
    J Howell or Brockhurst    
    Faulkner or Wansbury    
         
         
Howard Farmer 10      
Stan Patch or David Nutbean        
         
         
         
         
Club Codes
                               
1 Braeside 3   5 Fordingbridge 7 Iford Bridge 9 Lyndhurst 11 New Milton 13 Totton & Eling 15 Waterside
2 Brockenhurst 4 Downton 6 Highcliffe 8 Lymington 10 Milford-on-Sea 12 Ringwood 14 Verwood 16 West Moors
Singles Plate Competition 2018
         
1st Round   Quarter Final Semi Final Final
         
Challenge by - 24/6   15/7 5/8  
Play by - 8/7   29/7 19/8 September 2nd
         
         
Steve Allen 4      
Joe Garcia 9      
         
         
    Mick Burfield    
    Graham Reynolds    
         
         
Barry Lash 8      
Dennis Newham 12      
         
         
      Stewart Poulson  
      Graham Reynolds  
         
         
Mick Burfield 16      
Alan Mason 12      
         
         
    Stewart Poulson    
    Andrew Copping    
         
         
Andrew Copping 5      
Paul Hutton 5      
         
         
        Graham Reynolds
        Terry Benham
         
         
Brian Mainwaring 15      
Graham Reynolds 16      
         
         
    Terry Benham    
    Steve Allen    
         
         
Alistair Wilson 7      
Stewart Poulson 10      
         
         
      Terry Benham  
      Brian Cuckson  
         
         
Brian Cuckson 5      
John Gilbert 15      
         
         
    Brian Cuckson    
    Dennis Newham    
         
         
Terry Benham 15      
John Riddington 16      
         
         
Club Codes
                               
1 Braeside 3   5 Fordingbridge 7 Iford Bridge 9 Lyndhurst 11 New Milton 13 Totton & Eling 15 Waterside
2 Brockenhurst 4 Downton 6 Highcliffe 8 Lymington 10 Milford-on-Sea 12 Ringwood 14 Verwood 16 West Moors
Pairs Plate Competition 2018
         
1st Round 2nd Round Quarter Final Semi-Final Final
         
Challenge by - 30/6   22/7 6/8  
Play by - 12/7 15/7 4/8 26/8 September 2nd
         
R McMillan/M English        
D GregoryT Pothecary        
         
  D Rowan/J Lewis-Parkes      
  P Brockhurst/B Merritt      
         
D Newham/B Tester        
BYE        
         
    D Newham/B Tester    
    D Colgrave/D Gaplin    
         
P Drodge/E Mitchell        
BYE        
         
  P Maltby/M Knight      
  R McMillan/M English      
         
I Shiell/V Bailey        
BYE        
         
      J Clifford/J Dibben  
      D Newham/B Tester  
         
D Rowan/J Lewis-Parkes        
BYE        
         
  D Newham/B Tester      
  D Stokes/D Nutbean      
         
J Clifford/J Dibben        
BYE        
         
    J Clifford/J Dibben    
    J Melling/A Wilson    
         
R Richardson/S Patch        
BYE        
         
  A Copping/G Webb      
  J Melling/A Wilson      
         
J Melling/A Wilson        
BYE        
         
        D Newham/B Tester
        P Brockhurst/B Merritt
         
N Cavill/M Curtis        
BYE        
         
  P Drodge/E Mitchell      
  D Colgrave/D Gaplin      
         
E Maher/P Brett        
D Colgrave/D Gaplin        
         
    N Cavill/M Curtis    
    P Brockhurst/B Merritt    
         
P Brockhurst/B Merritt        
BYE        
         
  R Richardson/S Patch      
  J Clifford/J Dibben      
         
D Stokes/D Nutbean        
BYE        
         
      P Brockhurst/B Merritt  
      P Maltby/M Knight  
         
R Moore/R Wilkinson        
BYE        
         
  R Moore/R Wilkinson      
  E Melton/F Alderman      
         
P Maltby/M Knight        
BYE        
         
    E Melton/F Alderman    
    P Maltby/M Knight    
         
A Copping/G Webb        
BYE        
         
  I Shiell/V Bailey      
  N Cavill/M Curtis      
         
E Melton/D Seymour        
D McElhenney/D Cox        
         
Club Codes
                               
1 Braeside 3   5 Fordingbridge 7 Iford Bridge 9 Lyndhurst 11 New Milton 13 Totton & Eling 15 Waterside
2 Brockenhurst 4 Downton 6 Highcliffe 8 Lymington 10 Milford-on-Sea 12 Ringwood 14 Verwood 16 West Moors